Nowatorskie zabiegi operacyjne, które rozwinęły polską torakochirurgię i ponad 200 naukowych publikacji – to tylko ułamek z ogromnego dorobku dr hab. med. Marcina Zielińskiego, dyrektora Specjalistycznego Szpitala Chorób Płuc w Zakopanem. W sobotę wicemarszałek Wojciech Kozak odznaczył go Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski. Do gratulacji przyłączył się wiceburmistrz Wiktor Łukaszczyk.

Dr Marcin Zieliński został już doceniony za swoje osiągnięcia m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

W uroczystości wzięła udział rodzina Klary Jelskiej - polskiej działaczki społecznej i prozdrowotnej, organizatorki sanatoriów dla dzieci i młodzieży. W 1910 roku Klara Jelska przeprowadziła się do Zakopanego, gdzie nabyła za swoje pieniądze, na stokach Gubałówki, willę „Słoneczną”, którą zamieniła na dom zdrowia przeznaczony dla młodzieży chorej na gruźlicę. Była inicjatorką założenia Towarzystwa Domów Zdrowia Polskiej Młodzieży Katolickiej „Odrodzenie”. Organizacja ta oddała do użytku w Zakopanem dwa takie domy – o nazwach „Lituania” i „Oksza”. Od 1927 do 1932 roku, z jej inicjatywy, zbudowano na Gubałówce bardzo nowoczesne sanatorium „Odrodzenie” - dziś Specjalistyczny Szpital Chorób Płuc. 

Biuro Prasowe UMWM, APM

(APM)