W piątek 9 lutego o godz. 17:00 w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Brzozowski -  Stajuda „Iloczyn Zbiorów”. Na wystawie prezentowana jest twórczość dwóch wybitnych przedstawicieli polskiej awangardy malarskiej XX w. Tadeusza Brzozowskiego i Jerzego Stajudy, których prywatnie łączyła długoletnia przyjaźń.

Jednym z formalnych powodów pomysłu realizacji wystawy jest setna rocznica urodzin Tadeusza Brzozowskiego, którą obchodzić będziemy w listopadzie br. Tym samym wystawa wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Wystawę otworzyła Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury p. Beata Majcher, która przywitała wszystkich Gości. Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Dorulę reprezentowała p. Anna Karpiel-Semberecka. Więcej o idei wystawy i samych autorach opowiedziała Dyrektor Galerii p. Lidia Rosińska Podleśny - kuratorka i pomysłodawczyni tego projektu. Licznie zebrani goście ze wzruszeniem słuchali opowieści syna Tadeusza Brzozowskiego - Joachima, dotyczące Ojca i Jego malarstwa. Sylwetkę Jerzego Stajudy przybliżyła Lidia Rosińska Podleśny, cytując wspomnienia przyjaciół Artysty i Jego syna - Jeremiego. Odczytany został również list p. Aleksandry Semenowicz, w którym autorka w ciepłych słowach wspominała przyjaźń obu Artystów, dziękując jednocześnie Lidii Rosińskiej Podleśny za pomysł i realizację tej wystawy. Do podziękowań w imieniu Burmistrza Miasta Zakopane dołączyła się p. Anna Karpiel-Semberecka.

Na koniec Dyrektor Beata Majcher w imieniu swoim oraz całego zespołu ZCK podziękowała za lata pracy p. Janinie Sałapatek - wieloletniej pracownicy Miejskiej Galerii Sztuki (wcześniej Biuro Wystaw Artystycznych), która odchodzi na zasłużoną emeryturę.

Materiał prasowy: Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem.

(AKS)